Hustopečský radní Háder hrál divadlo ve Vídni

HUSTOPEČF (ema) – Jak rychlá může býl cesta z boleradických divadelních prken do angažmá ve Vídni, o tom se předminulý týden přesvědčil amatérský herec, novinář, organizátor sportovních i kulturních akcí a hustopečský radní Zbyněk Háder.
V boleradické inscenaci na motivy Agathy Christie Past na myši hraje Háder roli inspektora Trottera. A právě tato role mu pomobla do Vídně. „Ve Vídni existuje už od roku 1885 divadelní spolek Vlastenecká omladina, což jsou Češi žijící ve Vídni od několika let až po několik generací. A nacvičovali právě Past na myši. Necelý týden před sobotní premiérou jim člověk, hrající mou roli, odřekl ze zdravotních důvod další účast. Vedoucí souboru se ukázala jako žena činu. Našla přes internetový vyhledávač v Hustopečských listech článek o boleradickém představení. Byla v něm zmínka, že hru režíroval Jiří Merlíček. Tak si na něj našla telefon a zavolala mu. Dal jí telefon na mě a ona mi vysvětlila, o co jí jde," přiblížil Háder.
Protože si herci musí pomáhat, Zbyněk Háder záskok s šibeničním termínem přijal. „Já jsem typický záskokový herec. Tak jsem se dostal do divadla v Boleradicích i do souboru ve Starovičkách," prozradil. Všichni v zaměstnání mu vyšli vstříc, a tak mohl ocfjet ve středu pozdě odpoledne do Vídně. ,>Okamžitě se začalo zkoušet Rychle jsme si padli du oka, protože v souboru jnou úžasní lidé. Přes den jsem se učil text na procházkách po Vídni a každý den odpoledne až do pozdního večera se zkoušelo."
Herec nemohl jen tak přijít a začít hrát naučenou roli: „Merlíčkovo režijní pojetí v Boleradicích bylo jiné než to vídeňské, musel jsem se také naučit asi 40 procent jiného textu."
Nakonec ale vše klaplo a premiéra 12. dubna se setkala s velkým ohlasem. Háder už dokonce stihl s Vlasteneckou omladinou odehrát i další představení v Kroměříži. Jeho výkon si Omladina pochvaluje i na svých internetových stránkách: „Výkon Zbyňka byl opravdu profesionální a on sám nám jen potvrdil pravidlo: Všechno špatné je pro něco dobré. My jsme poznali nejen skvělého herce, ale hlavně člověka nadmíru ochotného, zkrátka ochotníka tělem i duší, který ze dne na den nechal všechno ležet a stát, jen aby pomohl nám, komediantům v nouzi. A za to mu patří náš velký dík a uznání."
Podle Hádera by spolupráce s Vlasteneckou omladinou měla pokračovat nejen u něj osobně, ale i mezi divadelníky z Boleradic a Vídně.

Břeclavsko 23.4.2008