Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(core/post-comments) is not within the allowed path(s): (/data/web/virtuals/79541/virtual) in /data/web/virtuals/79541/virtual/www/wp-includes/blocks.php on line 532
V každé chalupě někdo hrál – Boleradice

V každé chalupě někdo hrál

MARTINA MUZIKOVÁ

Už více než sto deset let se Boleradičtí věnují ochotnickému divadlu. Důvodem k malé rekapitulaci pro ně může být nejen výročí uvedeni první hry, ale i kniha pod názvem Divadlo, naše láska, kterou u příležitosti tohoto výročí vydali.

,,Divadlo se v Boleradicich hrálo už od roku 1868, kdy se po rakousko-uherském vyrovnání zakládaly vlastenecké spolky. První písemnou zmínku o divadelní hře máme ale dochovanou až o třicet let později. Myslím, že se boleradičtí ochotnici mají za tu dobu čím pochlubit," říká předseda divadelního spolku bratří Mrštíků Stanislav Svoboda.

Autory knihy jsou Alena Chalupová a Jan Horák. „Jsou to takové chodící kroniky našeho souboru. Jan Horák v něm hrál a režíroval od čtyřicátých do sedmdesátých let, Alena Chalupová od let osmdesátých," vypráví. Materiály ke knize divadelnici shromažďovali několik měsíců. „Nejvíce jsme čerpali z našeho divadelního archivu, který nám zabírá už dvě skříně. Nechali jsme také vyhlásit výzvu rozhlasem, aby nám lidé přinesli, co mají doma. Kromě pěti chalup snad v každé v Boleradicích totiž někdo hrál," usmívá se Svoboda.

Na nové knize ho asi nejvíce překvapil rozsáhlý rejstřík her, které dokázali Boleradičtí nacvičit. „V meziválečném období to bylo až osm her do roka, což je dnes téměř nepředstavitelné," mysli si. Podle jeho slov jsou zajímavé také krásné dobové plakáty. „Většina z nich má secesní podobu. Dnes už mají nejen historickou, ale i uměleckou hodnotu. Je na nich vidět, kolik práce si s nimi někdo dal, než je předal z ruky," říká.

Divadelní soubor v Boleradicích má v současnosti asi osmdesát členů. Protože jde o ochotnický soubor, musí si jeho členové při přípravě kostýmů vystačit sami. „Existují samozřejmě výjimky. Například, když hrajeme dobovou hru. To si potom kostýmy půjčujeme z brněnského divadla. Na půdě máme také vlastní fundus, který je už za ty roky poměrně bohatý. Někdy nám kostýmy zaplatí sponzor. Ve většině případů je ale šijí naše členky," prozrazuje Svoboda.

Boleradičtí knihu Divadlo, naše láska, vydali v nákladu šesti set výtisků. K dostání jsou na místním úřadě, u divadelníků, ale i v knihkupectví v Hustopečích a Kloboukách u Brna.

Nový život 28.2.2008