Ochotníci tančili s Hašlerem

Tradiční divadelní bál tentokrát zpestřil křest nové knihy o boleradickém divadle

ZBYNĚK HÁDER

Boleradice/ Popelka, vídeňská smetánka, francouzská šlechta i Josef Kajetán Tyl. Ti všichni už tančili na boleradickém Divadelním bále. Kdo ale do tamního kulturního sálu zavítal o uplynulém víkendu, ocitl se rázem v době přelomu devatenáctého a dvacátého století, kdy dámy nosily klobouky se širokou krempou, pánové rukavičky a sálem zní známé melodie Karla Hašlera.
Právě tímto známým autorem, jehož melodie u nás zpívají jak děti ve škole, tak i trampové u táboráků, se nechali inspirovat boleradští ochotníci při přípravě svého tradičního bálu. Údajně v tom měla prsty přední boleradická herečka Iva Kahounová, která se vloni do Prahy odstěhovala.

V sále voněl štrůdl i pražská káva

Atmosféru „Prahy Karla Hašlera" pak dotvářel „pražský" štrůdl, který mohli tanečníci a tanečnice zapít pravou „pražskou" kávou, a pak si mohli jít zatančit třeba „hašlerkové" sólo.
Už tradičně tu kromě cimbálové muziky Vonica, tentokrát výjimečně bez krojů, hrál Salónní orchestr Brno Františka Školaře, který v programu doprovodil boleradické herce a zpěváky z místního Divadelního spolku bratří Mrštíků. Ti všem přítomným zazpívali několik známých „hašlerek" čili písniček Karla Hašlera.
Ostatně ani ten na bále namohl chybět. Přišel jen tak s vestičkou a vázankou pod krkem s nezbytnou kytarou. A tak si mohli příchozí společně s ním zazpívat třeba Po starých zámeckých schodech, My jsme ti Pražáci či Ta naše písnička česká.

Ples navštívily také známé tváře

Mezi ladně tančícími páry bylo možné spatřit řadu známých tváří kulturního i společenského života břeclavského regionu, kteří byli svědky ještě jednoho významného aktu.
Před půlnocí byla totiž slavnostně pokřtěna kniha, napsaná ke sto desátému výročí divadla v Boleradicích. Její autoři Alena Chalupová a Jan Horák ji příznačně nazvali Divadlo má láska.
Kniha shrnuje celé období existence divadla v Boleradicích, nechybí dokonce ani podrobný přehled her i veškerých divadelních úspěchů souboru. Publikace obsahuje také bohatou fotodokumentaci z posledních let a již při prvním prohlédnuti se její čtenáři automaticky začtou do některých kapitol.
Za kmotra si autoři knihy zvolili známého mecenáše Jiřího Funka. Ten knize popřál, aby ji lidé četli alespoň s tak velkou láskou, s jakou obvykle chodí na představení boleradických ochotníků.

Nový život 14.2.2008